Akcja „Zbiórka dla Burka”

Uczniowie klasy VI i VII a Szkoły Podstawowej w Mirczu w dniu 3 listopada odwiedzili schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Przekazali 150 kg karmy dla psów i kotów. Dyrektor schroniska udzielił bardzo wielu interesujących informacji. Uczniowie z łzą w oku odwiedzili zwierzęta i rozmawiali z pracownikami schroniska. Byli bardzo wzruszeni sytuacją zwierząt i niektórzy zadecydowali o adopcji zwierzaka (oczywiście za zgodą rodziców).

Przy okazji wizyty w schronisku uczniowie obejrzeli film ,,Dwie korony''. Film ukazuje fakty z życia o. Maksymiliana Kolbe, począwszy od jego dzieciństwa, aż do heroicznej decyzji o oddaniu życia za współwięźnia w Auschwitz. Zdjęcia dokumentalne zostały zrealizowane w Polsce, Japonii i we Włoszech. W warstwie fabularnej filmu występują znakomici polscy aktorzy: Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Dominika Figurska, Sławomir Orzechowski i inni. Film był dość trudny w odbiorze, ale uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili losy ojca Kolbe. Po projekcji filmu podszedł do grupy dyrektor wyższej uczelni w Warszawie oraz żołnierz Wojska Polskiego i gratulował naszym uczniom wzorowej podstawy podczas projekcji. Dzieci były zachwycone wyjazdem.

• Wycieczka była bardzo fajna. Byliśmy w kinie na filmie pt. "Dwie korony''. Jednak najbardziej spodobało mi się w schronisku. Były takie malutkie kotki, które bardzo mnie zauroczyły. Psy też były bardzo ładne i przyjazne. Karolina Tarasiuk
  • W schronisku było fajnie, trochę zrobiło mi się żal. Każdy w autobusie się rozpłakał. Malwina
  • W schronisku było super! Lubię jeździć na takie wycieczki! Najbardziej podobały mi się małe kotki! Ola
  • Na wycieczce było bardzo fajnie i ciekawie. Najbardziej podobało mi sie w schronisku. W tym smutnym miejscu jest wiele ciekawych psów i kotów. Magda
  • Film edukacyjny pt. "Dwie korony" był bardzo ciekawy. Od zawsze interesował mnie temat Auschwitz. W schronisku było fajnie, lecz panował smutek. xJanuszWymiatacZx1205
  • W wyjeździe do schroniska podobały nam się psy i koty, które w nim przebywają. Było nam też bardzo smutno kiedy na nie patrzyłyśmy. W schronisku znajdowały się również małe kotki, które wspinały się po kracie. Dominika Ł. i Inez M.
  • Wycieczka była bardzo fajna i mi się podobała. Najlepszy był film pt. "Dwie Korony". Adrian

tekst: Małgorzata Antoszek-Piasecka

zdjęcia: Bartosz Dziuba kl. VII a